Święty Mikołaj to doskonale znana dzieciom postać - starszy pan z długą brodą, laską w towarzystwie reniferów i duĹźym workiem prezentów. Dlatego dzieci postanowiły nie tylko czekać na zacnego gościa z prezentami, ale przypomniały, Ĺźe nadchodzą święta w trakcie róĹźnych lekcji. Powstały przecudne prace -Mikołaje oprószone śniegiem i iskrzące brokatem. W dniu 8 grudnia odwiedzili nasza szkołę goście - Mikołaj w asyście ŚnieĹźynek. Wszystkie grzeczne dzieci otrzymały słodkie prezenty.

     Urodził się w III wieku w portowym mieście Patara, połoĹźonym nad Morzem Śródziemnym. Był jedynakiem, jego rodzice uchodzili za ludzi zamoĹźnych i świątobliwych. Podobno, gdy zaraz po urodzeniu chciano go wykąpać, podniósł się w wannie i stał tak dwie godziny. W dzieciństwie, zamiast bawić się z kolegami, Mikołaj wolał chodzić na naboĹźeństwa, a wolny czas spędzał na czytaniu Pisma Świętego. Jako młodzieniec Ĺźeglował, polował, lubił wino i zabawę, ale któregoś dnia usłyszał głos Boga, który nakazał mu udać się do kościoła. Nie wiedział, Ĺźe rada biskupów postanowiła mianować arcybiskupem człowieka, który pojawi się tego dnia w kościele jako pierwszy.

  Na początku IV wieku zaczęły się prześladowania chrześcijan. Mikołaj stanął w ich obronie, za co cesarz Dioklecjan kazał go wtrącić do więzienia. Odzyskał wolność dzięki kolejnemu cesarzowi, który szanował chrześcijaństwo. Potem Mikołaj oddał się bez reszty słuĹźbie boĹźej. Kochał bliĹşnich i uczył ich miłości do drugiego człowieka. Opiekował się niezamężnymi pannami, a tym, które były ubogie, dawał posagi. Pomagał biedakom, nawracał złodziei i kłusowników. Patronował Ĺźeglarzom i rybakom, kupcom, rzemieślnikom, dzieciom, a takĹźe więźniom. Mikołaja moĹźna było poprosić o pomoc w kaĹźdej sprawie, w kaĹźdej potrzebie. Był serdeczny, Ĺźyczliwy i bezinteresowny.

  Istnieje na ten temat wiele legend. Po jego śmierci w 345 roku zaczęły krążyć fantastyczne opowieści o jego dokonaniach. Podobno przy jego grobie chorzy zdrowieli, niewidomi odzyskiwali wzrok. A smutnym i zrozpaczonym powracała radość Ĺźycia i zaufanie do bliĹşnich. Sława cudotwórcy doprowadziła w końcu arcybiskupa Mikołaja do kanonizacji. Kult Świętego Mikołaja rozprzestrzenił się z czasem po całym świecie. Stał się on najbardziej znanym i kochanym przez wszystkich świętym.

Dzięki paniom Joannie Dubij i Maroili Kędzierawskiej opiekunkom Samorządu Uczniowskiego mogliśmy przeżyć w klasach spotkania z Mikołajem pełne wrażeń i emocji.

Dodano: 2014-12-08 20:58:29 Ostatnia edycja: 2014-12-29 14:46:36 Dodał: Marzena Antoniuk